Kannabisz
A kannabisz, közismertebb nevén marihuána, vagy a szlengben „fű, gyep”, a kender növény szárított virágzata. Leginkább az indiai kender (Cannabis indica) és a hasznos kender (Cannabis sativa) fajai szolgáltatják ezt az anyagot. Történelme több ezer évre nyúlik vissza, használata pedig az ókorban is ismert volt. Napjainkban a kannabisz különböző formáit – mint például a marihuána, hasis, kief – széles körben alkalmazzák különféle célokra, beleértve a gyógyászati és rekreációs használatot is. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk a kannabisz történetét, kémiai összetevőit, élettani és pszichoaktív hatásait, valamint a gyógyászati felhasználásait.
A Kannabisz Története
A kannabisz használatával kapcsolatos legkorábbi feljegyzések az időszámítás előtti 3. évezredre tehetők. A 19. század közepétől az 1940-es évek közepéig Amerikában és Európában is gyógyszerként és gyógynövényként tartották számon. Azonban a 20. század elején kezdődő, és az 1970-es évekig tartó folyamat során a világ számos országában jogilag korlátozták a marihuána birtoklását, rekreációs célú vagy orvosi kísérletek során történő használatát. Ennek eredményeként a kannabisz pszichoaktív kannabinoidokat tartalmazó készítményeinek használata a világ számos országában illegálissá vált. A '90-es évektől kezdődően azonban néhány országban újra engedélyezték gyógyászati vagy rekreációs célú használatát.
A Kannabisz Kémiai Összetétele
Farmakológiai szempontból a marihuána fő pszichoaktív összetevője a tetrahidrokannabinol (THC), ami az egyik az összesen 483 ismert vegyület közül, amelyek a marihuánában találhatók. A kannabinoidok főleg a kender gyantájában vannak jelen. A legtöbbet vizsgált kannabinoid a THC, melyen kívül a marihuána még legalább 113 különböző kannabinoidot tartalmaz, ilyenek például a kannabidiol (CBD), a kannabinol (CBN), a tetrahidrokannabivarin (THCV), valamint a kannabigerol (CBG).
A Kannabisz Pszichoaktív és Élettani Hatásai
A kannabisz legfőbb pszichoaktív hatásai közé tartozik a hangulatjavítás, nyugtatás, szorongásoldás és az étvágyfokozás. Ezen kívül fiziológiai hatásai is jelentősek, például:
- Szapora szívverés
- Szájszárazság
- Kivörösödött szemek
- Csökkent szemen belüli nyomás
- Izomlazító hatás
- Hideg vagy melegség érzet a végtagokban
A kannabisz túladagolása ritkán végződik halállal, mivel mérgezést csak a nagy mennyiségű THC-bevitel okozhat.
A Kannabisz Gyógyászati Felhasználása
Az orvosi marihuána vagy orvosi kannabisz elnevezés arra utal, hogy a kender növény virágzatát, vagy annak kivonatát orvosok által előírt gyógyszer- vagy gyógynövény-terápia részeként használják többek között Kanadában, Hollandiában, valamint az Európai Unió és az Egyesült Államok több államában. A gyógyászati célú felhasználás főbb területei a következők:
- Sclerosis Multiplex: A marihuána hatásosnak bizonyult a sclerosis multiplex betegség tüneti kezelésében, különösen a görcsösség, a remegés, az alvászavar, és a rendellenes hólyagműködés esetében.
- Rák: Rákos betegek esetében fájdalomcsillapító, állapotjavító, támogató kezelésében, valamint a kemoterápia mellékhatásainak enyhítésére használják.
- Epilepszia: Ausztráliában az epilepsziás gyermekek gyógykezelésére is engedélyezett. Az amerikai droghatóság, az FDA 2018-ban engedélyezte a kannabisz egy hatóanyagának használatát bizonyos epilepsziás állapotok kezelésére.
- Fájdalomcsillapítás: Főként olyan betegek esetében ajánlott, akik a hagyományos, opioid típusú fájdalomcsillapítókra rosszul reagálnak.
A Kannabisz Kulturális és Vallási Felhasználása
Mára a kannabiszt a világ számos országában használják illegális szabadidős drogként, néhány országban legális élvezeti szerként, több országban gyógynövényként, gyógyszerként vagy gyógyszeralapanyagként, néhány országban pedig vallási vagy spirituális szertartások részeként. Indiában például ma is élő szokás a kannabisz különböző preparátumainak használata vallási ceremóniák során.
A Kannabisz Használatának Kockázatai
A kannabisz használatának vannak kockázatai is. A leggyakoribb elvonási tünetek a következőek:
- Szorongás, ingerlékenység, hangulatingadozás, nyugtalanság
- Étvágycsökkenés, súlycsökkenés
- Alvászavarok (elalvási nehézség, rémálmok)
- Hidegrázás (fázás)
- Kellemetlen, nyomott hangulat
- Gyomor-bélrendszeri tünetek (fájdalom, diszkomfort-érzés, hányinger)
- Fokozott izzadás
A Kannabisz Jövője
A kannabisz kutatása az elmúlt évtizedekben jelentős fejlődésen ment keresztül. Az endokannabinoid rendszer felfedezése vezetett a marihuánával kapcsolatos farmakológiai tanulmányok megszaporodásához, és ahhoz, hogy a 2000-es években, az endokannabinoid rendszer nagyon fontos témává vált a tudományos közösségben. Ennek eredményeként a kannabisz hatóanyagainak potenciális gyógyászati felhasználása is egyre nagyobb figyelmet kap.
Zárszó
A kannabisz, mint növény és mint gyógyszer, jelentős hatással van a modern orvostudományra és kultúrára. A gyógyászati célú kannabisz használata egyre elterjedtebb, és a kutatások folyamatosan bővítik ismereteinket e növény hatásairól és potenciális felhasználási területeiről. Ahogy a jogi és társadalmi hozzáállás változik, a kannabisz szerepe a mindennapi életben és az orvostudományban továbbra is jelentős marad.
Források: Wikipédia